Jeżeli planujesz podjęcie działalności gospodarczej lub już ją prowadzisz, musisz rozstrzygnąć sprawę wyboru formy opodatkowania. Decyzja, którą podejmiesz nie musi być ostateczna. Po zdobyciu doświadczenia można ją zmienić.
Prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość wyboru w zakresie podatku dochodowego i VAT. Są to podatki niezależne od siebie.
Z podatku dochodowego do wyboru są cztery formy:
- karta podatkowa
- ryczałt
- opodatkowanie na zasadach ogólnych
- podatek liniowy
Najczęściej wybieraną formą opodatkowania wśród początkujących przedsiębiorców jest ryczałt. Do rozliczenia tego podatku wystarczy ewidencja przychodu w rozbiciu na poszczególne stawki podatkowe uzależnione od rodzaju wykonywanej działalności. Mogą być to stawki: 17%, 15 %, 12,5 %, 10 %, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
Jak każda forma opodatkowania tak i ryczałt ma swoje zalety i wady. Głównymi zaletami są przede wszystkim uproszczona księgowość i stosunkowo niskie stawki podatku, natomiast do wad należą m.in. brak możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodu oraz brak możliwości rozliczenia ulg podatkowych.
Niezależnym od podatku dochodowego jest podatek od towarów i usług VAT. Prowadzący działalność może wybrać, po uwzględnieniu pewnych warunków, między byciem czynnym podatnikiem VAT lub skorzystać ze zwolnienia z tego podatku. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za byciem płatnikiem VAT może być np. dokonywanie zakupów opodatkowanych wyższym podatkiem niż prowadzona sprzedaż.
Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami powyższych spraw, skontaktuj się z naszym biurem. Nasz doradca omówi z Tobą wszystkie szczegóły i pomoże wybrać najlepszą formę.