Prowadzisz działalność gospodarczą na gruntach dzierżawionych lub najmowanych od osoby trzeciej? Planujesz podjęcie inwestycji budowlanej, remontu? Jakie są tego konsekwencje cywilne i podatkowe?
Według podstawowej zasady wszystko to co przynależy do gruntu stanowi własność właściciela gruntu. Tak więc, zgodnie z prawem cywilnym częścią składową przedmiotu, w tym wypadku gruntu, jest wszystko co nie może być odłączone bez zmiany przeznaczenia przedmiotu odłączonego. W ten sposób budynek gospodarczy postawiony na gruncie dzierżawionym, który nie może być przedmiotem samoistnym, stanowi własność właściciela gruntu.
Odmiennie sprawę traktuje prawo podatkowe, które uznaje budynek wybudowany na cudzym gruncie jako środek trwały. Umożliwia wobec tego dokonanie odpisów amortyzacyjnych po zakończeniu jego budowy i oddaniu obiektu do eksploatacji.
Po zakończeniu umowy dzierżawy gruntu właściciel gruntu z mocy prawa uzyskuje budynek, natomiast dzierżawcy przysługuje co do zasady roszczenie o zwrot poniesionych nakładów. Istotną rolę w dwustronnych rozliczeniach stanowi umowa dzierżawy, która powinna określać obowiązki stron w przypadku tego rodzaju inwestycji.
Szczegółowego wyjaśnienia problemów wynikających z dzierżawy możesz oczekiwać od swojego księgowego lub radcy prawnego. Skontaktuj się z nim w naszej kancelarii prawno-księgowej ABiuris.